XI. Art Naif Festival v Katowicích

XI. Art Naif Festival v Katowicích

Mezinárodní festival naivního umění

Již jedenáctá edice festivalu naivního umění, kde svá díla vystavují umělci z celého světa zrovna probíhá v polských Katowicích. Jedná se o jediný polský a zároveň největší evropský festival. Více na stránkách festivalu: http://artnaiffestiwal.pl/en/home/


Naivní umění je termín pro umělecká díla především v malířství, s jednoduchým, bezstarostným, vymyšleným výběrem motivů. Malba je také často velmi jednoduchá, například bez stínů, s deformovaným prostorem a perspektivou a se zjednodušenou reprezentací života. Malíři používají jednoduché techniky, velmi často s dokonale propracovaným detailem, které zavádějí diváka do světa kouzel a symbolů. Tato díla jsou často osobní sny autora. Neprávem bývá často ztotožňováno s dětskou jednoduchostí. Jedná se však o velký omyl a zjednodušenou domněnku, že naivní umění tvoří lidé s malou nebo žádnou úrovní uměleckého vzdělání.V místech, kde ještě pár let zpátky hučely těžní stroje a horníci nastupovali to “windy”, která je vezla stovky metrů pod zem je nyní ticho, nabádající k rozjímání. Opět dokázali katowičtí využít rozsáhlé haly bývalého dolu “Wilson” pro vytvoření kulturního stánku – hezké galerie.

Na festivalu je k vidění tvorba mnoha žánrů. Olejomalba, akvarely, kresba, kovotepectví, dřevořezba, keramika a další. Mnoho prací je opravdu působivých a dokáže v člověku vyvolat emotivní zážitek. Vystavená díla jsou rovněž prodejná. Můžete vidět práce umělců opravdu ze všech světadílů. Letošní průvodní motiv zněl: Austrálie. Mnoho umělců jej splnilo, ostatní našli motiv svůj, hodně prací pocházelo ze severských zemí.Festival navštěvuji již pravidelně a rád se do “Szybu Wilson” znova vracím..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *