Moje Open Source Workflow

Moje Open Source Workflow


Po několika letech zkoušení a omylů jsem si sestavil skupinu programů pro editaci fotografií a vyvolávání RAW na operačním systému Linux. Nejedná se pouze o nativní software pro Linux, některé jsou spustitelné i na jiných OS, vše jsou ale open source projekty. Proč někdo používá silně menšinový operační systém je námět na samostatný článek. Dejme tomu, že se mi líbí vidět hlouběji do systému a nespokojit se jenom s uživatelským přístupem k PC. Jen prozradím, že pracuji na linuxovém systému Opensuse Tumbleweed, což je roling release verze distribuce Opensuse. Pojďme si teda povědět, jaké programy a workflow pro zpracování digitálního obrazu používám.


Prohlížeč obrázků – Geeqie

Prohlížeč Geeqie

Je prohlížeč obrázků, podporující správu barev, což je pro mě důležitá funkce. Jedná se o jednoduchý, přizpůsobitelný prohlížeč, umožňující zobrazovat EXIF, histogram či tagovat obrázky. Tyto funkce nepoužívám, jelikož knihovnu spravuji v Darktable. Mám většinou vypnuté boční panely a zobrazuji pouze samotnou fotografii. Z vlastností prohlížeče musím vyzdvihnout podporu zobrazování surových RAW souborů, nebo sdružování obrázků v souborovém manažéru prohlížeče při fotografování do jpeg i raw současně, také prohlížecí stolek, v němž je možno porovnávat dvě verze fotografie. A také již zmiňovanou správu barevných profilů icc pro věrné podání barevné palety snímku.


Kalibrace monitoru

I když jste fotoamatér, správné podání barev je považováno za základ pro práci s fotografiemi. Kalibrace monitoru by měla předcházet dalšim manipulacím s digitálním obrazem. DispcalGUI je komplexní program pro zkalibrování a správu barevných icc profilů monitoru. Umožňuje detailní nastavení parametrů kalibrace i následné zavedení icc profilu do systému počítače. Kalibraci je možno provést pomocí přednastavených hodnot, nebo s manuálním nastavením. Program Gnome Color Manager neumožňuje tak rozsáhlé nastavení , výsledek je ve většině případů dostačující. Najdeme ho v repozitářích většiny linuxových distribucí. K provedení kalibrace potřebujeme odpovídající kolorimetr (kalibrační sondu), podporovaný linuxem.
Kompaktibilní jsou například kalibrační sondy Spyder, ColorMunki, nebo ColorHug.


Stahování a přejmenování fotografií – Rapid Photo Downloader

Rapid Photo Downloader

Je program sloužící pro automatizaci procesu stahování fotografií na pevný disk počítače. Umožňuje rozmanité třídění fotografií do složek a přejmenování dle stanovených parametrů. Osobně používám strukturu: /rok/měsíc/datum stažení/datum stažení-XX.RAW
Při tomto třídění se mi nestane, že by se editovaný obrázek ztratil někde ve složkách. Lehce jej identifikuji pomocí specifického názvu.
Stažení fotek z SD karty lze samozřejmě provést mnohem jednodušeji. Tento program však nabízí skvělou automatizaci procesu a šetří mi tudíž čas.


Správa a třídění fotografií – Darktable

Lighttable v Darktable

Toto provádím v programu Darktable. V módu Lightable lze rychle probrat i větší sbírky fotografií. Hodnocení lze provádět hvězdičkami, nebo přidávat barevné značky. Hvězdičky nepoužívám, segreguji pomocí barevných puntíků. Červený – smazat, žlutý – později, zelený – přijat, modrý – hotová editace, fialový – fotka z série (panorama,bracketing..) . Následně pak filtrováním smažu “červené fotky” a pokračuji v editaci. Fotkám je možno přidávat IPTC data, jako štítky, geotagy, copyright a pod. Informace se zapisují do párovaného xml souboru. Snímky lze filtrovat pomocí mnoha proměnných, jako datum, štítek, iso, clona atd..


RAW editor – Darktable

Temná komora v Darktable

V linuxu je překvapivě vysoký počet dobrých RAW fotografických editorů. Software jako digiKam , RAWtherapee a darktable .  Vyzkoušel jsem všechny, jako nejlepší pro mě se nakonec jeví Darktable. Vývojáři se inspirovali komerčním programem Lightroom. Darktable se každou verzí zlepšuje, stávající verze 2.6 je již velmi výkonný editor RAWů.
Dark pokrývá všechny základní operace, jako je vyvážení bílé, expozice, křivky, stíny a zvýraznění. Nicméně jde nad rámec toho, umožňuje pokročilé selektivní editace s nakreslenými maskami, precizní kontrolu nad úpravami.
Pokud dokážete zvládnout svou počáteční křivku učení, objevíte plnohodnotnou, výkonnou aplikaci, která dokáže uspokojit i potřeby mnoha profesionálních fotografů. Darktable obsahuje spoustu modulů, které lze zapínat, vypínat, označit jako oblíbené. Programu se budu věnovat v dalších článcích.


Rychlá editace JPG souborů – gThumb

Editor gThumb

gThumb používám pro rychlou úpravu reportážních jpg fotek. Základní úpravy, jako doladění kontrastu, jasu, barevnosti, ořez změna velikosti obrázku jsou otázka okamžiku. Program také obsahuje správce fotografií a dobře zvládá dávkové zpracování metadat.


Finální úprava – Gimp

Editor Gimp

Gimp – klasik v linuxu, mnohými opovrhovaný, zvládá mé potřeby bez problémů. Jistě je pravda, že stále nemá vrstvu úprav, jiné rozhraní než Photoshop, omezené možnosti výběru pro maskování atd.. Ale současná verze 2.10 zvládá 16 bitové soubory, má bohatou knihovnu GMIC pluginů a široké možnosti přizpůsobení. Dají se také nastavit klávesové zkratky Photoshopu. Gimp používám pro finální úprav fotek exportovaných z Darktable. Provádím finální retuše, doladění rozměru fotky pro tisk a náhled simulace tisku dle icc profilu příslušné tiskárny.


Výše uvedené programy se podílejí na mém fotografickém workflow. Možnosti softwaru jsou rozsáhlé. Hlavně Darktable má budoucnost. Před rokem byl pro nespočet proseb zájemců portován rovněž na Windows. Mnoho návodů lze nalézt v odkazech na stránkách projektu, na YouTube, nebo v diskuzích na Pixls.us . Většina návodů je bohužel pouze v angličtině.