DARKTABLE – skvělý RAW editor

DARKTABLE – skvělý RAW editor


V letošním roce slaví program Darktable desáté narozeniny. Aktuální stabilní verze (2.6) je již plně použitelná náhrada Lightroomu, jenž byl pro vývojáře vzorem. Jedná se o open source projekt, dnes již portovaný mimo Linux a Mac také na Windows. Primárně slouží k vyvolávaní rawů, ale dokáže pracovat i běžnými formáty, jako je Tiff, nebo JPG. Obsahuje spoustu nástrojů pro editaci digitálního obrazu.

Základní vlastnosti programu
  • Plně nedestruktivní editace.
  • Pokud je k dispizici GPU, funguje plná hardwarová akcelerace.
  • Je modulární, moduly se dají vypínat, zapínat.
  • Obsahuje vlastní databázi, soubory je možno vyhledávat pomocí tagů, barevných značek, nebo hodnocení.
  • Export do 8 nebo 16 bit , nebo lineárního s vysokým rozsahem (pfm,exr).
  • Import obrázků přímo z fotoaparátu.
  • Tisk fotografií přímo z programu.

Program pracuje ve dvou základních režimech


V režimu Prosvětlovacího pultu, kdy je možno segregovat fotky pomocí značek, barev, nebo hvězdiček. Z tohoto režimu se také provádí export upravených fotografií.  Okno režimu je tvořeno hlavní částí kde se zobrazují soubory z aktuálního adresáře, vlevo jsou pak informace o snímku a nástroje pro filtrování, vpravo nástroje pro správu,  a export fotek, nahoře je panel pro značkování fotek, dole pak přepínač mezi světelnou tabulí, nebo souborovým manažerem.

Prosvětlovací pult

V režimu Fotokomory se provádí úpravy fotografií. Dole pod obrázkem se mohou zobrazovat další fotografie, vpravo se zobrazuje historie editace (z historie lze vytvářet styly a ty pak aplikovat na další obrázky), vytvořené snapshoty jednotlivých editačních kroků (které je možno použít pro porovnávaní mezi editačními kroky) a náhled obrázku. Vpravo pak vidíme histogram, pod nímž se nacházejí skupiny modulů, které je možno přidávat, odebírat podle vlastního uvážení.

fotokomora DT
Fotokomora

Další režimy Darktable slouží k Promítání fotografií z aktuální sbírky. Pro zdárné promítání je ale potřeba výkonný počítač s dostatečnou operační pamětí.  Režim Snímání dokáže vytvářet živý náhled přímo z fotoaparátu (pokud to podporuje foťák). No a režim Tisk pak umí spolupracovat s tiskárnou.


Cílem tohoto článku je obecné seznámení s  programem Darktable. Pro detailní studium doporučuji wiki stránku Darktable , v češtině pár návodů zde: Linuxexpres-Darktable. V  dalších příspěvcích se chci věnovat základním editačním postupům v programu a hlavně novým specifickým modulům, jejich využití a nastavení. Program již používám několik let a mohu říct, že stojí za vyzkoušení. Každou verzí se zlepšuje, verze 2.7 má přinést nové lepší grafické rozhraní, vývojáři programu se pravdu snaží a daří se jim to.