Olympus Profi Tour – OSTRAVA 2019

Olympus Profi Tour – OSTRAVA 2019Firma Olympus přichystala pro zájemce sérii předváděcích akcí. Mimo Prahu a Brno zavítali zástupci Olympusu s kompletním sortimentem také k nám do Ostravy. Dolní Vítkovice, které si ještě pamatuji jako místo chrlící oheň a dým, se mění v kulturní centrum. Kavárna U6 se na čtvrteční den proměnila v prostor plný fototechniky. Byla to jedinečná přežitost prakticky si vyzkoušet objektivy, nebo foťáky Olympus. Není nad možnost vlastnoručně si osahat fototechniku, nasnímat vlastní fotky, pak si je prohlédnout v klidu doma na svém počítači a udělat si svůj vlastní názor.

Skvělá příležitost před koupí nové techniky. Na předváděčce jsme si mohli na OP vypůjčit cokoliv z nabídky. Součástí akce byly přednášky fotografa wild life Rostislava Stacha a krajináře Janka Sedláře. Mimo jiné popsali důvody, proč přešli na fototechniku s menším čipem a nechali nám nahlédnout do své fotokuchyně. Proč se odhodlali zbořit mýtus full frame a co jim tento krok dal. V dnešní době mediálního tlaku, že jedině s fulframe foťákem, houpajícím se na krku jste ten pravý fotograf je to zajímavá věc.Zkoušet jsme mohli všechno, proč tedy nezkusit techniku z nejvyšší příčky. Vybral jsem Olympus OM-D E-M1X , současnou vlajkovou loď Olympusu. Foťák nabitý technologiemi, s integrovaným gripem a spoustou tlačítek na těle. Nechal jsem si Rostislavem Stachem poradit s ovládaním a pak už jen vesele plnil svou SD kartu. Z vychytávek E-M1X jsem vyzkoušel funkci HI-RES, sloužící k vytváření snímků s vysokým rozlišením. Tato funkce byla již dostupná na dřívějších modelech. Bylo ale potřeba použít stativ.

Nyní má foťák opci Hi-Res Handy ( foto 50 MPx), tedy z ruky a bez stativu. A funguje to skvěle. Zajímavá je také funkce Pro-Capture, umožňující zaznamenávat děj před objektivem ještě před domáčknutím spouště. Chce to trochu cviku, ale výsledek je suprový. Olympus OM-D E-M1X je přístroj určený profesionálům. Kdo dokáže využít všechny fičury aparátu bude s ním pravděpodobně spokojen. Pro mé potřeby by jistě bohatě postačoval model OM-D M1 a budu zvědavý na OM-D M5 mark III.


Olympus OM-D E-M1X je první CSC fotoaparátem s integrovaným bateriovým gripem a výkonem, který překovaná dosavadní hranice. Zároveň je modelem, který je založen na E-M1, ovšem nabízí velkou řadu vylepšení. Stačí říct několik technických údajů a toto tvrzení je dostatečně podloženo. Nejvýkonnější stabilizace na světě, High Res záběry z ruky, 7,5EV IS (tělo 7EV), bleskový AF, dva obrazové procesory TruePic VIII…


Snímky z testování OM-D E-M1X

Všechny fotografie jsou neupravované, pouze lehce doostřené JPG produkty fotoaparátu.


Test režimu fotografování s vysokým rozlišením Hi-Res (50MPx) z ruky. Vlevo plný rámec snímku, vpravo výřez při 100% zvětšení.


Akce Olympus Profi Tour měla u přítomných kladný ohlas. Budeme se těšit na další setkání se zajímavými lidmi a na novinky ze světa fototechniky Olympus.