BB – ETNO

BB – ETNO


O tom, že podstatou úspěchu je nápad a kreativní přístup není třeba diskutovat. Paní Beata Bojda, pocházející z polského Skoczowa, použila krepový papír a svou fantazii k vytvoření úžasných portrétů s etnickou symbolikou. Inspirací jí byly klasické papírové květy z krepového papíru, používané kdysi v Polsku k zdobení kapliček, dívky se těmito květy zdobily v období svátků, nebo při zásnubách. Věnce a koruny na výstavě jsou ručně vyráběné klasickou metodou známou mnoho let. Celek pak tvoří koláž různých světů, věnců, tkanin a kostýmů vytvořených umělkyní a také etnickou bižuterií původem z celého světa.
Projekt ETNO zajistil paní Beatě světový ohlas. Informace o projektu přinesl např Newsweek, nebo Viva. Prezentován byl v londýnské The Brick Lane Galery, v Paříži v rámci Cool Concept, nebo v krakovské galerii Trzecie oko. V brzké době bude projekt Etno prezentován u nás v Praze.

Beata Bojda je povoláním učitelka. Nyní již spíše stylistka a módní projektantka, která absolvovala v roce 2018 Vyšší školu umění a projektování v Lodži. Její práce v oboru stylistiky a vizáže jsou publikovány v časopisech jako “Make Up Trendy”, nebo “LNE”, kde také získala spoustu ocenění. Spolupracuje rovněž s polským filmem jako kostýmér, projektuje scénické kostýmy např pro italskou zpěvačku Dolche.
V fotogalerii jsem se snažil zachytit emotivní atmosféru, která na mě dýchla v galerii BWA v Bielsku-Bialej, během zahájení výstavy ETNO. V popisku portrétů jsou uvedeni autoři fotografií, kteří spolupracovali s paní Beatou.