Proč fotím do JPEG

Proč fotím do JPEG


7 důvodů proč fotit do JPEG


Fotím již mnoho let. Časem jsem se dopracoval do stavu, kdy jsem fotografoval pouze do RAW. Focení do RAW má mnoho výhod. Tento datový soubor poskytuje spoustu flexibility při zpracování. Nicméně jak čas běží, přikláním se opět fotografování do JPEG a začínám si uvědomovat, kolik výhod fotografování do JPEG má.


1.
Každý fotoaparát je optimalizován pro tvorbu obrázků JPEG. Pokud se jedná o barevný tón, odstín pleti a kontrast, JPEG obvykle vypadají dobře.


2.
Při importu RAW do konvertoru obvykle přichází zklamání z prvotního zobrazeni rozdílu oproti původnímu JPEG. Tento rozdíl lze samozřejmě vyřešit v hodným nastavením. Nicméně rozdíl je stále patrný.


3.
Fotografování do JPEG je méně stresové. Došel jsem k závěru, že pro pořizování reportážní, rodinné fotografie, nebo momentek je JPEG lepší volbou. Časová úspora oproti vyvolávání RAW je zásadní.


Simulace filmu KODAK TRI-X

4.
JPEG se mnohem snadněji zálohuje. Soubory mají menší datovou velikost a například Google photos nabízí bezplatné zálohování fotek v zmenšené velikosti, s delší stranou do 2000 pixelů. Se zvětšováním počtu Mpx nových fotoaparátů je zálohování stále častější problém.


Simulace filmu KODAK Kodachrome 25

5.
Fotografování do JPEG je trochu podobné použití analogového filmu. JPEG mají jednotný vzhled, jste závislejší na kompozici a emocích v obrazu, namísto vytváření “zajímavosti” fotky až při zpracování.


6.
Většina lepších fotoaparátů dnes nabízí několik simulací filmů pro JPEG. Ať se jedná o simulaci legendárních černobílých filmů, nebo barevných legend, například Kodachrome. Některé foťáky nabízejí možnost pracovat s nastavením barevné palety, nebo upravovat tonální křivku a vytvořit si své nastavení pro JPEG. Toto nastavení je pak možno uložit jako vlastní předvolbu do voliče režimů. Ano, filtr je možno aplikovat také v RAW konvertoru, ale za cenu dalšího času prosezeného počítače.


7.
Existuje báječný pocit “finality” s obrázkem JPEG. Pokud jste zachytili scénu černobíle, nemáte možnost převést ji na barevnou. Podobně jako u analogového černobílého filmu nemůžete očekávat barevnou fotografii. Je to možná paradoxní, ale s omezením možností musíme být více kreativní.

Netvrdím, že máte fotit pouze do JPEG.


Osobně fotím zároveň do RAW i JPEG. Záleží na okolnostech. Pokud fotíte něco na zakázku a potřebujete maximum informací ze souboru, pak je RAW hodně fajn. Také redukce šumu je v konvertoru účinnější . Máte-li své specifické presety pro zpracování RAW, jistě je tento formát užitečný. Pomocí RAW dokážete zachránit mnoho jinak ztracených obrázků. Je tedy dobré mít zálohu podobě RAW, když se něco v JPEG nepovede. Cílem článku je vybídnout k uvažování o smyslu naši fotografické záliby. Možná je lepší trávit více času v terému a snažit se pořídit zajímavé snímky, než ztrácet náš drahocenný čas u počítače. Možná je lepší trávit ho se svými blízkými.
Zkuste o tom přemýšlet.