K čemu je dobrý Hi-Res režim od Olympusu

K čemu je dobrý Hi-Res režim od Olympusu


Digitální foťáky Olympus mají ve svých elektronických střevech naprogramován Hi-Res režim. Podstatou režimu je funkce, při níž dochází k posunu snímacího čipu při exponování a tím vytvoření multiexpozice, která je pak pomocí obrazového procesoru aparátu složena do jednoho snímku s vysokým rozlišením. Může to být JPEG nebo RAW. Výsledkem je pak obrázek o velikosti 80 Mpx oproti normálnímu 20 Mpx. Informace shromážděné v Hi-Res jsou osmkrát větší, než v běžném režimu: čtyři hodnoty na pixel vynásobené dvěma mřížkami. Mimo znatelného nárůstu detailů je zde ještě jedna zajímavá výhoda této technologie. Produkuje 100% přesnost barev, jelikož se shoduje s mozaikováním Bayerovy masky. Klasický snímek musí dopočítat barvy pomocí interpolace za pomoci Bayerovy masky. Přesnost je pak přibližně 33%. V režimu Hi-Res díky posunu čipu (funkce primárně určená pro stabilizaci čipu) se uloží jedna hodnota RGB, aniž je potřeba zjišťovat barevnou informaci u souseda. Vytvořených 8 obrázků pak přístroj sloučí do jednoho RAW a vytvoří 80 Mpx soubor. Více o problematice píše na svém blogu Chris Eyre-Walker

Čili použitím Hi-Res jsme získali nejen vyšší rozlišení, máme mnohem lepší barevnou přesnost, ale nakonec taky mnohem čistší záběr. Méně šumu a více detailů. Ukázka funkce níže:

Phase 1: Bayer Shift + Phase 2: Hi-Res Shift

Závěr

Technologie měla své omezení. Bylo třeba pořizovat snímky ze stativu, nicméně u nových modelů Olympus OM-D to již taky neplatí a je možno fotit z ruky, což jsme měl možnost vyzkoušet. Při použití Hi-res nelze použít clonu větší než 8 a ISO přes 1600. Toto možná s novými firmwary již také není skutečnost. Výše uvedených výhod chci využít pro skenování analogových svitkových filmů typu 120, používaných středoformátovými kamerami. O stavbě a praktických zkušenostech budu pak na těchto stránkách informovat.

František


Katovická multifunkční hala “Spodek”
f/4,5 – 2s – ISO200 – RAW-bez editace


One Reply to “K čemu je dobrý Hi-Res režim od Olympusu”