Křest nové publikace ružomberských fotografů

Křest nové publikace ružomberských fotografů


Fotoklub RK 1924. Jeden z nejstarších fotoklubů na Slovensku, ale také v Evropě. Jak již samotný název napovídá, v loňském roce slavili ružomberští fotografové 95 let spolkové činnosti. Téměř 30 nadšenců fotografie se pravidelně schází k besedě o fotografování, životu, či organizování akcí pro veřejnost i fotografy z různých koutů střední Evropy. Mají skvělé vedení v čele s Štefanem Ižem, Stanislavem Surovým a Fedorem Polónim. Přesto nemají na růžích ustláno. Dlouhá léta provozovali fotogalérii při Liptovském múzeu v Ružomberku. Avšak vrtkavost dnešní konzumní doby a možná taky přičinění konkurence, je přinutila muzeum opustit a hledat nové výstavní prostory.


Fotoklub se podílel na vzniku fotografických salónů “Fotofórum” a “Strom”. V současnosti pořádají soutěž pro místní obyvatele “Ružomberčania fotografujú”

Mimořádnému věhlasu se těší mezinárodní setkání fotografů “INTERfotoPLENER”, které letos čeká již 18. edice. Setkání se každoročně účastní nadšenci fotografie ze Slovenska, Maďarska, Čech, Polska, Německa i Ukrajiny. O skvělou atmosféru není nouze a loučení pak bývá emotivní.

Členové RK 1924 rovněž publikují a píše se o nich v místním tisku. Posledně hezký medailón o Fedorovi Polónim . Klub vydává knihy, vznikly již čtyři – “Profil ružomberskej fotografie”, “Liptov objektivom”, “88 rokov v meste” a nynější “Manifest 95”, vydaný ke krásnému výročí 95 let činnosti fotoklubu. A právě ke křestu nejnovější knihy jsme byli spolu s Jolantou pozváni coby kmotři této publikace. Křest byl uskutečněn mrskáním klasickou drátěnou spouští a tímto oficiálním aktem byla kniha uvedena do života.

Přeji tedy našim dobrým přátelům z Ružomberka mnoho dalších úspěšných let a držím palce, ať mají stále tolik elánu, jako doposud!

František