DIY Scanner filmových negativů

DIY Scanner filmových negativů


Skenovat filmové negativy lze dvěma způsoby. Buď použijeme kvalitní plochý skener, nebo lze pro tuto činnost využít digitální DSLR fotoaparát s makro objektivem. Zatím kvalitní scanner nevlastním, a teprve zkoumám, který scanner bude odpovídat mým požadavkům, jak cenovým, tak kvalitativním. Proto jsem se rozhodl pro “skenování” negativu pomocí digitálního foťáku. Používám k tomu Olympus Pen-F v režimu Hi-Res, kdy se vytváří snímky v rozlišení 10368 x 7776 Px, ve formátu RAW i JPEG. Více o Hi-Res režimu píšu ZDE.


Co je potřeba pro domácí DIY foto scanner?

Support pro fixaci fotoaparátu. Já jsem použil pojezd starého zvětšováku Opemus, který se mi válel na půdě. Mechanismus jsem doplnil stativovou destičkou a foťák vodováhou (vše od čínských kamarádů) Často se pro fixaci používá nějaký stativ. U mého řešení je výhodou, že třmen snímacího aparátu je spojen s podložkou, a také má prima vertikální posuv (původní posuv zvětšováku).

Dále DSLR foťák s makro objektivem. Zde jsem použil, jak již bylo zmíněno výše Olympus Pen-F v jeho Hi-res režimu. Snímání spouštím pomocí aplikace “Ol Share” v mobilním telefonu, čili taková bezdrátová spoušť.


Prosvětlovací panel. Používám light panel firmy KAISER – 2453 Slimlite plano, který pracuje jak v akumulátorovém módu, tak napájen přímo ze sítě. Poskytuje světlo o teplotě 5000 °Kelvina.

Třmen filmového negativu. Zde jsem použil produkt rakouské firmy Lomography, zabývající se distribucí analogových filmů a fotoaparátů, pro specifické lomography snímky. Důkladné uchycení negativu je důležité, má ležet v rovině, jinak může docházet k vadám na výsledném skenu.


Vlastní postup skenování negativu.

Je žádoucí ofocovat po tmě, aby nedocházelo k ovlivňování výsledného skenu barvami a světly okolí. Foťáku nastavím hodnoty: ISO 500, clona 8, čas nechávám dopočítat. Fotoaparát spáruji s mobilem – ovladačem. Do třmenu uchytím filmový negativ, nastavím optimální výšku přístroje, zaostřím a dálkově spustím snímání. Hotovo! Je třeba připomenout, že negativ musí být zbaven jakéhokoliv prachu. Prvně ho v třmenu ometu štětcem a pak ho ještě ofouknu balónkem. Tahle činnost je poměrně důležitá a šetří čas při následné retuši nečistot v počítači. O vlastní konverzi skenovaného negativu zase někdy příště.

František