Jak měřím expozici v analogové fotografii

Jak měřím expozici v analogové fotografii


Spočítat expozici pro zcela manuální analogový fotoaparát lze odhadem, jak jsem za dětských let činil u svého Ljubitěle, nebo třeba pomocí expozičních tabulek. Detailní tabulky lze nalézt v bibli Černobílá fotografie od J. Kulhánka. Dnes již letitá kniha se dá sehnat v antikvariátech. Existují také šikovná „udělátka“, která byla v 70. létech minulého století běžná v západních zemích. Jednalo se o soustavu plastikových kroužků, pomocí nichž se nastavila expozice pro dané podmínky. V dnešní době chytrých telefonů můžeme prostě použít aplikaci, která nám spočítá expozici, či jiné hodnoty úplně přesně. Osobně používám tři aplikace pro iPhone, jednu pro měření expozice, další pro výpočet hloubky ostrosti a konečně třetí, pomocí níž si zkouším vzhled ČB fotky při použití barevných filtrů.


Lumu Light Meter

Lumu Light Meter je plnohodnotná aplikace pro výpočet expozice. Existuje Free verze a pak placená Premium, která vyžaduje speciální čidlo, nasazené do konektoru telefonu, s nímž pak zvládá kompletní měření expozice, světla i barevného spektra. Pro běžnou práci plně dostačuje free verze. Disponuje jednoduchým, ale přehledným rozhraním, kde se zobrazují čas uzávěrky, clona a ISO. Hodnoty jsou dobře čitelné a expozice se dá zamknout.

Při měření lze použít přednastavené korekce pro ND filtry nebo si vytvořit své korekce například pro barevné filtry. Změřená expozice se dá uložit společně s náhledem do paměti telefonu a později případně exportovat do pdf souboru. S funkčností a přesností aplikace jsem zcela spokojen.


DoF Table

Je aplikace pro výpočet hloubky ostrosti. DoF Table má také přehledné rozhraní – tabulku, kde se svisle zobrazuje vzdálenost fotografovaného objektu v metrech a vodorovně možné clonová čísla objektivu. V tabulce pak vidíme konkrétní hodnoty pro jednotlivé kombinace. Pomocí tabulky lze tedy rychle zjistit hloubku ostrosti pro danou scénu. V nastavení je třeba prvně uložit technické specifikace fotoaparátu a objektivu.


Black Cam Lite

Je vlastně fotoaplikace pro iPhone, sloužící primárně pro pořizování černobílých snímků za použití specifických filtrů. Pro svou potřebu využívám hlavně simulaci barevných filtrů, pomocí nichž si vizualizuji účinek barevného filtru na černobílý fotocitlivý materiál. Změnu jasové tonality jednotlivých barev spektra v černobílé fotografii lze odhadnou dle tabulky. Nicméně na displeji Black Cam je to vidět názorněji.


Aplikací pro podobné účely je spousta. Vybíral jsem dle uživatelské přívětivosti a přehlednosti. Výše uvedená trojice je momentálně zcela dostačující pro mé potřeby. Ale možná časem objevím další zajímavou appku pro analogové fotografy 🙂

František

One Reply to “Jak měřím expozici v analogové fotografii”