Minirecenze světelného LED panelu ANDOER

Minirecenze světelného LED panelu ANDOER


Zimní měsíce trávím převážně v teple domova, stejně jako naše početná kočičí rodina 🙂 A fotografování se věnuji v nově rodícím se ateliéru. Jelikož fotím na film, používám raději klasické stálá světla pro jejich snadné nastavení a výpočet správné expozice pro analogový foťák. Problém u klasických stálých světel nastává v okamžiku, kdy potřebujeme snížit hladinu osvětlení. Jistě dají se postavit dále od fotografovaného objektu, ale se vzdáleností se mění další parametry osvětlení (hloubka stínu, světelný poměr), a hlavně máme problém, pokud je v ateliéru méně místa. V dnešní době se nabízí prima řešení pomocí LED světel, které mívají regulaci intenzity osvětlení, některé dokonce s dálkovým ovládáním. Dají se sehnat za nevelké peníze (pokud ovšem nemíníte oslňovat značkovým zbožím..) a nabídka pro amatéry je velká.


LED panel Andoer 660 bulbs

Řešením pro mě bylo zakoupení LED panelu s regulací intenzity světla.

LED panel Andoer (foto: iPhone)
  • 660 LED-ek
  • 40 Watt
  • 3200 – 5600 K
  • 4260 lumenů
  • 20 x 23 cm

Toto jsou hlavní parametry světelného panelu.

panel je dodáván v textilní tašce (foto: iPhone)

Panel se prodává s adaptérem pro síťový provoz. Umí pracovat také na baterie, které je třeba dokoupit zvlášť. Dokáže pracovat s jakýmkoliv zdrojem stejnosměrného napětí 12 – 15 V.

na zadní části jsou vidět ovládací prvky panelu a sloty pro baterie (foto: iPhone)

Panel má dva druhy LED-ek. Vždy jedna řada bílých a další pak žlutých. Pomocí regulátorů na zadní straně se dá nastavovat barevná teplota světla, ale také intenzita osvětlení.

panel v minimálním provozu (foto: iPhone)

Před LED-kami je umístěn odnímatelný difuzér, světlo se dá tvarovat pomocí sklopných stínidel. Světelný panel je dodáván bez stojanu.


Závěr

Světelný LED panel splnil mé očekávání a je to pro mě již nepostradatelná součást fotoateliéru. Používám jej převážně jako druhé světlo, kde si mohu upravovat intenzitu doplňkového světla zcela dle svých představ. Jako hlavní světlo pak použiji klasický velký softbox, ale také s výkonnou LED žárovkou 50 Watt, která odpovídá klasické žárovce výkonu 450 Watt. Jako zadní světlo pro osvětlení portrétu volím klasický malý „komínek“. Sestavu časem doplním LED kruhovým světlem pro doplňkové lokální osvětlení postavy. Nepřehlédnutelnou výhodou LED sestavy je podstatně nižší spotřeba oproti klasickým žárovkám..

Přeji hodně zábavy s umělým osvětlením 🙂

František