Malování světlem – AKT

Malování světlem – AKT


Umělecký akt ve fotografii je pro mě práce se světlem, černobílé podání a hodně prostoru pro intuici diváka. Redukce na černobílé, případně monochromatické zobrazení dává prostor pro zvýraznění tvarů, stínů a světel. Barevný akt inklinuje více k pornografii, což není můj cíl, přenechávám ji proto jiným. Ačkoliv je pro mě momentálně omezením černobílý film, není to pro mě ten podstatný důvod pro vyloučení barev. Inspiraci získávám od starých mistrů fotografie, např. Man Ray, František Drtikol, Edward Weston. Ne že bych se jim chtěl rovnat, ale dávají mi rozhled 🙂 .

Můj nově vytvořený fotoateliér tak zažil křest v oblasti uměleckého zobrazení ženského těla – aktu. Pro začátek jsem zvolil tmavé pozadí, jako kontrastní ohraničení k světlé pokožce modelu. Všechny práce jsou vytvořeny pomocí středoformátu Mamiya RB67 a filmů Ilford FP4 nebo Fomapan 200. Pro nasvícení modelu jsem použil dva softboxy s LED žárovkami, jeden deštník s úsporkou a tradiční „komínek“ pro modelování.

Za nevlídného zimního počasí jsme si užili spoustu zábavy s vytvářením těch správných světelných podmínek a odpovídajících póz modelky. Výhodou kamery Mamiya RB67 je opravdu velký hledáček, na kterém je daná scéna zobrazená opravdu skvěle! Ateliérový akt je pro mě výzva a pokračování je jisté. Velmi pozitivně hodnotím film Ilford FP4. Vytváří kontrastní snímky, při použití odpovídající vývojky pak také moc hezké zrno! Již nyní se těším, na další fotosesssion a nové elegantní fotografie! Poděkování patří modelce Jolantě za trpělivost při fotografování 🙂

František