Jako kouzelné piáno..

Jako kouzelné piáno..


Nedávno jsem zahlédl na blogu španělského fotografa zajímavý příspěvek. Přirovnává digitální fotografii ke kouzelnému piánu. Mohou na ně hrát všichni bez potřeby něco se učit, studovat hudbu, pilně trénovat.. Všichni by byli mistři klavíru, tóny by plynuly s grácií a virtuozitou mistrů..

Analogie mezi tímto kouzelným klavírem a digitálním fotoaparátem se jeví v tom smyslu, že digitály, včetně mobilních telefonů jsou pro obrázky tím, čím by byl tento kouzelný klavír pro hudbu.

K Vánocům jsem si nadělil prima dárek 🙂 Celé ročníky časopisu Fotografie, ročníky 1960 – 1970. Rád v nich listuji a čtu příspěvky čtenářů i redaktorů. Časopis se těšil v té době vysoké přízni jak domácích, tak i zahraničních fotografů. Vycházel i v ruské mutaci – byla doba socialismu a Rusové byli naši přátelé.. Ale o politiku tady vůbec nejde, prezentované obrázky byly vysoké úrovně – hlavně obsahové. Barevná fotografie je mezi amatéry ještě v plenkách, ta černobílá byla ale moc dobrá. Za každým snímkem je vidět úsilí fotografa. Mají nějaký obsah, nejen pouze zářivé pozlátko, dokonalé digitální fotky.

Dnes fotí kdokoliv s vybavením, které si kdysi mohl dovolit jen profesionál. Fascinace digitálními fotografiemi, hrdost ukazování dokonalých snímků na sociálních sítích je v plném kontrastu s fotografií před 60 lety. Kdy bylo více nápadů, ale mnohem skrovnější vybavení.

Dnešní fotografie je hlavně ve zhotovování stále stejných, již mnohokrát pořízených snímků, klišé. Fotí se stále dokola zcela stejné témata, „digitálně“ totožné. Žánry známe z fotografických soutěží nebo webových galerií: Západ slunce, portrét, krajina, květiny, zvířata, stejné pózy.. Vše dokonale ostré, zářivé barvy, dalo by se říct totožné fotografie. Jsou vytvořeny vzorce a podle nich je třeba tvořit. Systém..

Ale abych jen nekritizoval, řeknu, co si myslím. Věřím v to, že doba modernity skončí. Všechny ty „ismy“ zmizí. Zmizí ta horečka a spěch obnovy. Neumře fotografie jako taková. Bude to smrt fotografie, která se skrývá za technickými detaily. Dojde k rozkolu. Hledat nemyslitelné a komplikované obtěžuje víc, než je milé. Být stejný je dobré. Dva světy, dva pohledy. Vypadat jako ostatní nás vzrušuje, spojuje, utěšuje. Digitální je právě ta výroba obrazu, která vytváří lásku ke stejnosti a kontinuitě.

Vyberte si.