Jde to i bez baterek – Sekonic L398
Krátká recenze expozimetru Sekonic L398

Jelikož pracuji s foťáky, které nemají zabudovaný expozimetr, řešil jsem měření expozice odhadem, nebo pomocí appky v telefonu. Ale přece jen…klasický ručičkový expozimetr, to je něco jiného. Tento typ dokáže měřit i dopadající světlo, což mobilová appka neumí. Analogový Sekonic mě oslovil i svým designem. Vypadá skvěle a je to kus pořádného materiálu! Funguje bez baterie a intenzitu osvětlení měří skrz světlo citlivý fotočlánek.

Video návodů pro tento expozimetr je na internetu spousta. Proto se omezím na základy: Sekonic měří dopadající světlo (prima věc při fotografování portrétu), intenzitu osvětlení (světelný výkon studiového vybavení) a odražené světlo. Pro měření je potřeba použít odpovídající nástavec, který se nasazuje na světlocitlivý článek. Naměřená intenzita osvětlení se přenese na otočný kalkulátor a stanoví se patřičná expozice.


Praktické zkoušky expozimetru
Správnou funkci expozimetru jsem testoval použitím naměřených hodnot při exponování snímku v digitálu Olympus – v režimu „manual“. Měření expozice jsem prováděl zároveň i pomocí appky Lumu Light Meter (pouze při měření odraženého světla).

měření odraženého světla
ƒ/8,0 1/30s ISO 100
Měření expozice pomocí odraženého světla vedlo ke shodě mezi appkou v mobilu a expozimetrem.

měření přirozeného dopadajícího světla
ƒ/8,0 1/20s ISO 400

měření umělého dopadajícího světla
ƒ/8,0 1/8s ISO 400
Snímky pořízené digitálním Olympusem dle hodnot naměřených pomocí expozimetru Sekonic.
Závěr
Všechny testované situace zvládl expozimetr zdárně. Bude tedy součástí mé výbavy jak při studiovém fotografování, tak při toulkách v plenéru. Jsem s ním zcela spokojen. Přístroj je stále v prodeji, zde popisovaný kousek jsem získal od pána z Japonska za výhodnou cenu a ve velmi dobrém stavu, včetně poděkování za transakci 🙂
